آخرین اخبار
کد مطلب: 102976
با اجراي کامل برجام تحريم ها هم برداشته مي شود
تاریخ انتشار : 1394/08/06 08:28:29
نمایش : 1785
سخنگوي دولت با بيان اينکه هنوز سوئيفت بانکها در تحريم است، گفت: قرار است از زمان اجراي کامل برجام تحريم ها نيز برداشته شود.
به گزارش  سلام لردگان؛‌ به نقل از خبرگزاري صدا و سيما ، آقاي نوبخت در نشست هفتگي با خبرنگاران با بيان اينکه اجراي برجام تعهداتي را براي دو طرف ايجاد کرده است، افزود: طبيعي است تا به تعهدات عمل نشود تحريم ها نيز برداشته نمي شود.

وي گفت: اين سخن غيرمترقبه نيست که تحريم ها برداشته شود تا سوئيفت بانکها نيز اجرايي شود.

نوبخت با بيان اينکه برجام يک فرآيند بي بديل را طي کرد، افزود: ضمن مذاکرات مفصل و کم نظير در تاريخ معاصر با 6 کشور خارجي به تفاهماتي رسيديم که معمولا در سطوح ديپلماتيک فقط در سطح سران اتفاق مي افتاد و بعد متوقف مي شد اما در اين مورد موافقان و مخالفان به صحنه آمدند و نظرات خود را گفتند و نظرات آنان نيز شنيده شد.

وي با بيان اينکه اجراي برجام در قالب يک طرح در مجلس بررسي شد، گفت: مجلس طرح خود را تصويب کرد و نکاتي را يادآور شد و شرايطي گذاشت که حتما بايد در اجرا مورد توجه قرار بگيرد.

سخنگوي دولت افزود: همين فرآيند در شوراي عالي امنيت ملي مطرح و به صورت دقيق بررسي شد و اين شورا نکاتي را داشت که بايد با ملاحظه اينها اجرايي شود.

نوبخت گفت: بعد از آن رهبر معظم انقلاب اين موضوع را بررسي و نظرات خود را که براي دولت و مجريان راهگشاست بيان فرمودند.

وي افزود: ما با حسن نيت که در نامه رئيس جمهور به رهبر معظم انقلاب نيز عنوان شد با تمامي مواردي که مجلس، شوراي عالي امنيت ملي و موارد 9 گانه مقام معظم رهبري بود و به دقت و در جهت تامين منافع ملي برجام را اجرايي مي کنيم و مطمئن هستيم صادقانه برخورد مي کنيم.

نوبخت گفت: اگر برجام براي طرف مقابل قابل برگشت است براي ما هم همين گونه است و اگر فرض کنيم که طرف مقابل نقض عهد کند ما نيز مي توانيم اين کار را انجام دهيم.

وي افزود: آن وقت ديگر جهانيان مي دانند ما از همه راه هاي مسالمت آميز و مذاکره و ديپلماسي با مخالفان فرآيند را پشت سرگذاشته ايم و هيچ زياني نمي کنيم.

سخنگوي دولت گفت: آنها هم از اين توانايي جمهوري اسلامي ايران باخبرند و اين سند را پذيرفته اند.

وي افزود: آنچه امروز تاييد شد نه صددرصد مورد نظر جمهوري اسلامي ايران و نه 6 کشور بود و در حقيقت مذاکره همين است.

نوبخت گفت: رئيس جمهور با زبان ورزشکارپسند گفت؛ مثل اين است که ما دو گل خورديم و دو سه گل زديم و حالا اگر عده اي به اين مذاکرات انتقاد دارند مثل اين است که بعد از انجام مسابقه فوتبال آناليزورها بيايند و بگويند اگر اينطور مي شد يا اينطور عمل مي کرديد بهتر بود.

وي افزود: در برجام توانستيم غني سازي را در داخل کشور به تاييد جهان برسانيم امري که ما را به خاطر آن تحريم کردند.

سخنگوي دولت گفت: در برجام قرار شد همه تحريم ها لغو شود و امکان بازگشت تحريم ها هم از طرف آنها و هم براي ما وجود دارد و هرکسي بخواهد تخطي کند طرف مقابل مي تواند مانند آن عمل کند و البته ما در اين زمينه از حق خود نمي گذريم.

در آينده نزديک تحريم هاي ظالمانه را برطرف مي کنيم 

سخنگوي دولت گفت: در آينده اي نزديک تحريم هاي ظالمانه و آثار سوء آن را که در سفره هاي مردم به وجود آمده است ، برطرف مي کنيم.

نوبخت گفت: تا زمان لغو تحريم ها و حتي بعد از لغو تحريم ها برنامه ميان مدت و بلندمدت داريم و برنامه ششم توسعه نيز بر همين اساس تنظيم مي شود.

وي افزود : تيمي که مسئوليت اجراي برجام را بر عهده دارند ، افراد باتجربه اي هستند و به مردم علاقمندند و با همه توانايي و ظرفيت در کشور تلاش مي کنند که آثار سوء تحريم ها برطرف شود.

نوبخت گفت: البته ما از جايگاه و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب در اين زمينه بسيار استقبال مي کنيم که با آينده نگري مواردي را به ما يادآور شدند.

وي با بيان اينکه با اجراي برجام مرتباً هيئت هاي بلندپايه خارجي به ايران سفر مي کنند، افزود: همين امروز اعلام شد که ماه آينده مقامات بلندپايه فنلاند به ايران مي آيند يا روساي جمهوري ايتاليا ، آلمان و فرانسه از رئيس جمهور ما براي سفر به کشورهاي خود دعوت کرده اند.

وي گفت: ‌اين در حالي است که پيش از اين حتي يک مديرکل اجازه نداشت به ايران بيايد و الان مشاهده مي کنيد که هيئت ها  در سطح رئيس جمهور به ايران مي آيند.

نوبخت افزود: دغدغه هاي رهبر معظم انقلاب به مجريان در اين عرصه بسيار مقبول و قابل احترام است و قرار است گشايشي حاصل شود.

سخنگوي دولت گفت : اينکه ايشان رهنمود کنند که مواظب باشيم نفوذي صورت نگيرد و اينگونه نصايح رهگشاست اما قطعاً اين موضوع که هر کس به اين بهانه که يک هيئت خارجي به ايران بيايد اظهار کند که ما فکر مي کنيم اينها نفوذ است ، غيرمسئولانه است.

وي افزود: حتي براي اجراي برجام هم قرار است يک هيئت به ايران بيايد و مقام معظم رهبري فرموده اند هر کس مداخله کند مداخله غيرمسئولانه است.

سخنگوي دولت گفت: بنابر اين مي خواهيم اجازه دهند تا هر کس کار خود را انجام دهد.

وي افزود: همان طور که مقام معظم رهبري در اولين نکته و البته بارها فرموده اند ، پذيرش برجام با اين اصل و فرض است که تحريم ها برداشته شود و ما از مزاياي پساتحريم استفاده کنيم اما اگر عده اي در خيابان ها بيايند و شرايطي را بوجود بياورند که بترسانند کسي به داخل کشور بيايد ، در واقع تحريم ها را براي خودمان فراهم مي کنند و اين قطعاً نبايد انجام شود و علاقه مندان نظام اجازه نخواهند داد که اين کار صورت بگيرد.

نوبخت گفت: رهبر معظم انقلاب به دقت همه مسائل را زير نظر دارند و ما مجريان هم اين سياست ها را با همه مواردي که دغدغه مردم خواهد بود مدنظر قرار مي دهيم.

سفر رئيس جمهور به فرانسه و ايتاليا

سخنگوي دولت گفت:مقدمات سفر آقاي روحاني به ايتاليا و فرانسه فراهم شده است که به زودي اطلاعات تکميلي را ارائه مي کنم اما فعلا قرار است اين سفر 18 تا 22 آبان انجام شود.

محمدباقر نوبخت درباره سهام عدالت هم گفت : آنچه در گذشته صورت گرفته با همان ترتيب متوقف شده و در وزارت اقتصاد طرحي براي بهينه کردن اين سهام در نظر گرفته شده است که به محض تکميل شدن اعلام مي کنيم.

وي درباره تغيير برخي مديران کل استانداري ها هم اظهار داشت : همه مديران اجرايي را مقامات مافوق ارزيابي مي کنند و عملکرد مديران استاني نيز در وزارت کشور رصد و بررسي مي شود و بايد افراد باتجربه در رأس امور قرار گيرند.

نوبخت افزود: نگاه دولت در چينش مديران کاملا فراجناحي بوده است و در کابينه نيز همه افراد از جناح هاي مختلف در دولت حضور دارند.

سخنگوي دولت ادامه داد: برخي تغييرات مديريتي در استان هايي همانند مازندران و کرمان وجه سياسي ندارد و طبيعي است که اين سطح از مديران را استانداران تغيير دهند و استاندار نيز لازم نيست براي هر تغييري از دولت کسب تکليف کند و بايد سلسله مراتب عايت شود.

نوبخت درباره افزايش تسهيلات برخي بانک ها و شائبه افزايش چاپ پول گفت: بانک ها 13 درصد سپرده اي را که از مردم مي گيرند بايد به بانک رکزي بسپارند و بقيه را تسهيلات دهند و هر مقدار کمتر بتواند به بانک مرکزي سپرده بدهد دستشان براي ارائه تسهيلات بازتر است.

سخنگوي دولت افزود : بانک مرکزي اخيرا به برخي بانک ها اجازه داده است تا 3 درصد کمتر از سپرده هاي موجود را در بانک مرکزي سپرده‌گذاري کنند تا تسهيلات بيشتري به مردم بدهند.

سخنگوي دولت با بيان اينکه اين مسئله به معناي چاپ پول نيست، خاطرنشان کرد: اين همان پول مردم است که بانک ها 3 درصد کمتر در بانک مرکزي سپرده گذاري کرده اند و از همکاران خود در بانک مرکزي تشکر مي کنم که هر روز جلسات مختلفي دارند و قرار است تا پايان ماه جاري برنامه هاي پولي خود را ارائه و اجرا کنند.

دو منطقه آزاد جديد ايجاد مي شود 

سخنگوي دولت با بيان اينکه مناطق آزاد کانون صادرات مي شود ، گفت: دو منطقه آزاد جديد کردستان و سيستان و بلوچستان ايجاد مي شود که کارهاي کارشناسي ان انجام شده است.

محمدباقر نوبخت با اشاره به ظرفيت‌هاي دو استان مرزي کردستان و سيستان و بلوچستان تصريح کرد: تعيين منطقه آزاد در اين دو استان کار مثبتي است اما بايد بر عملکردها نظارت شود و آخر اين هفته احتمالا براي بازديد سفري به سيستان و بلوچستان خواهم داشت.

نوبخت در باره شايعه تک خواني زن در سمفوني عاشورا گفت : ‌چيزي را خلاف فرهنگ اسلامي انجام نخواهيم داد و با آزادي هاي مشروع مردم نيز مخالفت نخواهيم کرد.

سخنگوي دولت در مورد وضعيت نظام ماليات در کشور توضيح داد: حق نداريم در چنين شرايطي نرخ ماليات را افزايش دهيم اما وظيفه داريم پايه مالياتي را گسترش دهيم، بنابراين اعتبارات مناسب را به سازمان ماليات داده ايم تا از فناوري روز استفاده کند و پايه هاي مالياتي جديد را

شناسايي کند پس افزايش نرخ ماليات کاملا با سياست هاي دولت مغاير است.

وي خاطر نشان کرد:تلاش ما منقطع شدن از درآمد نفتي است و جايگزين کردن درآمدهاي مالياتي هم در جهت تحقق اقتصاد مقاومتي است.

ايران از ملت و دولت سوريه حمايت مي کند

سخنگوي دولت با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران از دولت و ملت سوريه حمايت مي کند ، گفت: حمايت ما به صورت مستشاري است که به نحو شايسته اي انجام مي شود.

نوبخت در پاسخ به اين سوال که عربستان به ايران نسبت به اشغالگري در سوريه اتهام زده است ، گفت: به دفعات پاسخ اين رژيم را که خودش بعد از اسرائيل به کودک کشي معروف شده است و در يمن حضور نظامي تجاوزگرايانه دارد ، داده ايم.

وي افزود: اين اظهارات نسبت به ايران که در حد مستشاري به دولت برخاسته از رأي مردم در سوريه کمک مي کند ، نسبت داده مي شود.

نوبخت همچنين درباره پيشنهاد روسيه براي گفتگو با ارتش آزاد در سوريه هم گفت: آنها گفته اند که ما آماده ايم با گروه هايي که با داعش متفاوت هستند و با آن مقابله مي کنند ، مذاکره کنيم که اين حرف ، حرف سنجيده اي است.

تشکر نوبخت از ترکان

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي درباره واکنش ترکان مشاور رئيس جمهور به نامه اخير چهار وزير به آقاي روحاني گفت: از آقاي ترکان تشکر مي کنيم که فرصتي فراهم کرد از دوستي که با صراحت لهجه و ادبيات خودشان مطالبي را مطرح مي کند ، يادي کنيم.

نوبخت گفت: اصل موضوع نامه چهار وزير درباره بازار سرمايه و بورس بود که نگراني هايي از نوسان شاخص هاي اين بازار داشتند.

وي با بيان اينکه بورس از دي ماه 92 همزمان با نرخ گذاري مجلس درباره خوراک پالايشگاه ها در حد 13 سنت ، افت خود را آغاز کرد ، افزود: همان زمان صاحبنظران و صاحبان سهام اعتراضاتي داشتند اما چون قانون بود لازم الاجرا و همه راهها بسته شد.

نوبخت گفت: همکاراني که اين نامه را نوشتند در واقع نسبت به اين موضوع حساسيت داشتند و حتي وزير دفاع به خاطر شرکت سرمايه گذاري الغدير که براي بازنشستگان اين وزارتخانه است ،حساس بود.

سخنگوي دولت افزود: آقاي ترکان جزء کساني است که معتقدند اين 13 سنت نبايد تغيير يابد و ميزان سود اين صنعت کافي است اما سهامداران و فعالان بازار بورس از اين مبلغ اظهار خرسندي نمي کنند.

وي گفت: آقاي ترکان مي گويد اگر نرخ پايين تر بيايد رانت بوجود مي آيد و چهار وزير معتقدند اين نرخ بايد پايين بيايد تا سود بيشتري حاصل شود.

نوبخت افزود: قصد آقاي ترکان اين چهار وزير نبوده بلکه درخواست و آثاري بوده است که در اين سود بوجود مي آمد.

وي گفت: آقاي ترکان نظر خود را اعلام کرده است و نظر رسمي دولت را سخنگوي دولت مطرح مي کند.

نوبخت افزود: مشاور رئيس جمهور يا هر مقام ديگري مي توانند هر نظر شخصي خود را به عنوان صاحبنظر ارائه دهند.

پول هاي ما در هند آزاد شد

سخنگوي دولت گفت: 7 ميليارد دلار پول ايران که در هند مانده بود در چند قسط آزاد شد و مي توانيم از آن استفاده کنيم.

نوبخت در ادامه نشست هفتگي با خبرنگاران افزود: بيشتر پول هاي آزاد شده ما در بخش توليد و طرح هاي عمراني تزريق مي شود.

وي با بيان اينکه سازمان مديريت و برنامه ريزي در هزينه کرد اعتبارات طبق قانون سخت گيري مي کند، گفت: بخشي از دستگاه هاي اجرايي از سازمان مديريت و برنامه ريزي به جهت سخت گيري در هزينه هاي جاري در هيئت وزيران گله مي کنند.

نوبخت افزود: ما براساس قانون سفرهاي خارجي را تقليل داده ايم.

وي با بيان اينکه با اين وجود انجام سفرهاي ضروري خارجي بعد از بررسي ممنوع نخواهد بود، گفت: اما اينکه هواپيمايي از ايران بلند شود که نصف آن را کارمندان دولت تشکيل دهند قابل قبول نيست و حتماً‌ بايد کنترل شود.

نوبخت افزود: سازمان مديريت و برنامه ريزي اين را فرض مي داند که اين پول ها بايد نصف سال گذشته هزينه شود.

سخنگوي دولت گفت: با وجود اينکه در هزينه کرد جاري سخت گيري مي کنيم اما بيش از 2 هزار ميليارد تومان نسبت به سال گذشته از محل صرفه جويي در هزينه هاي جاري و ديگر منابع در طرح هاي عمراني سرمايه گذاري کرده ايم.

وي در پاسخ به سوالي درباره برخي نا امني ها در ايام محرم حسيني هم افزود: اولين نا آرامي در دزفول بود که منشأ امنيتي داشت و همه عناصر آن دستگير شدند و با آنها طبق قانون برخورد خواهد شد.

نوبخت گفت: مورد دوم در بهبهان وجهه امنيتي نداشت و يک شرارت بود که با آن نيز برخورد شد.

سخنگوي دولت در پاسخ به اين سوال که آيا ممکن است اينگونه نا امني ها در انتخابات نيز رخ دهد افزود: نه تنها براي انتخابات بلکه براي هميشه جامعه بايد از اين نا آرامي ها و درگيري ها که مي تواند مخل آسايش مردم باشد، مصون بماند.

سياست دولت، مهار تورم و خروج از رکود بوده است

سخنگوي دولت گفت: سياست ما از ابتداي روي کارآمدن دولت يازدهم مهار تورم و خروج از رکود بوده است که براي چند ماه باقيمانده سال بسته ويژه اي درنظر گرفتيم.

نوبخت در ادامه نشست خبري افزود: در طول فعاليت دولت اقدامات خوبي در زمينه رشد اقتصادي اتفاق افتاده است، البته هنوز تا رسيدن به وضع مطلوب فاصله زيادي داريم.

وي گفت: سياست دولت مهار تورم و خروج از رکود از ابتداي کار بوده است و هم اکنون نيز با اين انگيزه اقدامات گذشته را براي چهار ماه آينده باقي مانده از سال به صورت بسته ويژه اقتصادي ارائه داده ايم.

نوبخت با اشاره به تسهيلات درنظر گرفته شده براي صنعت خودرو افزود: اين تسهيلات نه فقط براي خودرو بلکه براي برخي اقلام پرمصرف بادوام که مشکل انباشته شدن در انبارها را دارد يعني توليد شده اما به مصرف نرسيده  مطرح شده است.

وي گفت: در بحث کيفيت خودرو دولت به نمايندگي هاي خودرو به صورت رسمي اعلام کرده است که اگر بخواهيم از توليد داخل استفاده کنيم اجازه ساخت کالاهاي با کيفيت پايين را نمي دهيم چراکه براي ما رضايت مصرف کننده و مردم مهم است.

سخنگوي دولت افزود: چون مطالعات ما حاکي از آن بود که به دليل نبود تقاضاي کافي توليد درحال کندشدن بود براي سرعت بخشيدن به توليد جاري در کشور بايد انبارها خالي مي شد.

نوبخت گفت: بدين منظور بايد منابعي درنظر گرفته مي شد تا براي تحريک تقاضا از دو ابزار پولي و مالي استفاده شود که 7 هزار و 500 ميليارد تومان درنظر گرفته شده در بسته اقتصادي از محل افزايش مخارج دولت در طرح هاي عمراني است که تسهيلات بانکي يکي از ابزارهاي پولي است.

وي افزود: تاکيد ما بر اين است که بنگاه ها از اين تسهيلات در جهت کيفيت بالا در توليد محصول و قيمت واقع بينانه اقدامات لازم را انجام دهند.

نوبخت گفت: صنايعي که امکان افزايش توليد را دارند اما به دليل نبود تقاضا رشد توليد آنها کم شده بود کيفيت و قيمت را براي مصرف کنندگان عرضه کرديم تا بتوانيم شاهد افزايش توليد باشيم.

وي افزود: خودرو مانند همه صنايع ديگر براي توليد به تامين مالي نياز داشت و مصرف کنندگان نيز نيازمند ارائه تسهيلات بودند و همه کشورهايي که مي خواهند رشد توليد را داشته باشند از همين سياست ها استفاده مي کنند، سياست هاي شناخته شده اي که در دانش بشري علم اقتصاد به اثبات رسيده است.

نظرات رهبري راهگشاي فعاليت هاي دولت است

سخنگوي دولت گفت: تمام تلاش دولت اين است که باتوجه به توصيه هاي مقام معظم رهبري بتوانيم از توليد داخل در کشور حمايت و استفاده کنيم.

نوبخت در نشستي با خبرنگاران افزود: با توجه به اينکه مقام معظم رهبري نسبت به مقوله واردات حساس هستند ما در اين زمينه جز در موارد اجتناب ناپذير از واردات استفاده مي کنيم.

وي گفت : با توجه به محدوديت توليدي که در داخل براي برخي از اقلام در زمينه مواد اوليه داريم،  مجبور مي شويم در مواردي وارد کنيم.

نوبخت ادامه داد: به طور کلي تنها کشوري که طبق قانون اجازه واردات از آنجا را نداريم، رژيم اشغالگر قدس است و براي کالاهاي وارداتي از آمريکا ممنوعيتي وجود نداشته است و در تذکر رهبري ايشان تصريح کردند که کالاهاي وارداتي از آمريکا وارد نشود و اجازه داده اند که تنها فناوري از آمريکا به کشور وارد شود.

وي افزود: رشد توليد ما به استفاده از توليدات داخل بستگي دارد و براي سرعت بخشيدن به رشد اقتصادي به افزايش توليد و بالابردن کيفيت براي تقاضاي کالاهاي مصرفي نياز است تا بتوانيم واردات را کاهش دهيم و از توليدات داخلي استفاده بيشتري کنيم.

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي درباره خروج کالاهاي پتروشيمي از بورس گفت: دولت در اين زمينه تصميمي ندارد اما در مورد نرخ خوراک پتروشيمي وزارت نفت در حال پيگيري است.

نوبخت در زمينه استفاده از مديران خارجي در صنايع افزود : اينکه از مشاوران خارجي در برخي از صنايع استفاده شود عيب نيست اما ورود مدير از خارج از کشور از سياست هاي دولت ما نيست و اين امر اهانت به دولت است.

وي در پاسخ به سوال ديگري در زمينه شکايت احمدي نژاد از جهانگيري گفت: اين شکايت با قرار منع پيگيري مختومه شده است.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس