آخرین اخبار
کد مطلب: 113378
رئيس قوه قضاييه:
حماسه 9 دي نبود، بساط فتنه به اين زودي جمع نمي‌شد/آمريکايي‌ها با اصل برجام مشکل دارند/ سوق دادن شعار فتنه 88 به سمت اصل نظام/ مسئولان فعاليت آمريکايي‌هايي را رصد کنند
تاریخ انتشار : 1394/10/07 18:37:15
نمایش : 1154
رئيس قوه قضاييه با اشاره به اين که در فتنه 88 شعارها به سمت اصل نظام سوق داده شد، گفت: حماسه عظيم ۹ دي حرکتي خودجوش ناشي از بصيرت، خودآگاهي و موقعيت شناسي مردم بود و اگر اين حماسه نبود، بساط فتنه 88 به اين زودي ها جمع نمي شد.
به گزارش سلام لردگان؛‌ به نقل از راه دانا؛ به نقل از اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي، با تبريک سالروز ميلاد پيامبر رحمت حضرت محمد مصطفي(ص) و ميلاد حضرت امام جعفر صادق(ع) گفت: امسال اين ايام پربرکت با ميلاد پيامبر الهي حضرت مسيح(س) که در قرآن به کرات با تعابير بلند از اين پيامبر عظيم‌شان سخن گفته و کرامات ايشان نقل شده است، همزمان شده است. اين ميلاد را به همه مسيحيان و بلکه به همه مسلمانان تبريک و تهنيت عرض مي کنيم.

وي با بيان اينکه تعاليم انبياي الهي امروز بيش از هر زمان ديگري مورد نياز است تاکيد کرد: اينکه زماني گمان مي شد خصوصاً در مغرب زمين که بشر راه خود را پيدا کرده و به تکاملي رسيده که نيازي به تعاليم انبيا نداشته و با پاي خود مي تواند اين مسير را طي کند، امروز در تجربه واقعي و در صحنه عمل آشکار شده که اين فکر توهمي بيش نبوده است.
رئيس قوه قضاييه طغيان انسان در جامعه امروزي را مشکل اساسي جوامع دانست و افزود: از بزرگترين مشکلات امروز اين است که انسان از جنبه هاي مختلف نسبت به ساحت ربوبي طغيان کرده است. زماني اين طغيان همراه با بت پرستي و زماني همراه با پرستش سرمايه و علائق نفساني بوده است. ماهيت کاري که امروز سلطه گران عالم مي کنند با کاري که اسلاف آنها انجام مي‌داده‌اند مگر فرقي مي کند؟
آيت الله آملي لاريجاني  با اشاره به ترورها، غارت ها و فجايع انساني که امروز رخ مي دهد گفت: ترورها، ايذاءها، غارت هايي که با حمايت برخي تروريست ها انجام مي شود با آنچه که در گذشته اتفاق مي افتاد از لحاظ ماهيتي فرقي نکرده است و اتفاقاتي که امروز در دنيا به وقوع مي پيوندد مصداق آيه شريفه «انَّ الاْنسَانَ لَيطْغَي أَن رَآهُ اسْتَغْنَي» است چرا که انسان وقتي خود را مستغني ببيند طغيان مي کند و اين طغيان امروز با وجهه هاي مختلف انجام مي شود.
وي تصريح کرد: اين وضعيت اسفناک و محروميت هايي که بشر امروز آن را تجربه مي کند و از سويي ناامني هايي که در سرزمين هاي مختلف وجود دارد از جمله اتفاقات دلخراشي که در يمن به وقوع پيوسته است همگي بيانگر فجايعي است که با همان ماهيت طغيان انجام مي شود.
رئيس قوه قضاييه توحيد را اولين و اصلي ترين وجه از تعاليم انبياي الهي عنوان کرد و افزود: غفلت از توحيد و ساحت ربوبي و نيز فراموش کردن مسير آخرت نکته اي نيست که تنها مربوط به گذشته باشد چرا که بشر امروز بيش از پيش دچار غفلت است بنابراين اگر انسان به مسير بي نهايتي که در پيش رو دارد توجه کند و بداند که در وراي اين لحظات دنيايي، دنياي ديگري نيز وجود دارد، به قتل و غارت و ترور و نسل کشي نخواهد پرداخت.
آيت الله آملي لاريجاني تاکيد کرد: توجه به آخرت بارها در قرآن يادآوري شده است و حتي قبل از قرآن در تعاليم انبياي الهي مورد عنايت قرار گرفته است. اگر تنها به همين تعاليم توجه مي شد وضع دنيا به گونه اي که امروز شاهد آن هستيم نبود.
رئيس قوه قضاييه خطاب به کشورهايي که در عين انتساب به حضرت مسيح(ع) از هيچ ظلمي کوتاهي نمي‌کنند و حتي حاضرند براي منافع خويش تروريست‌هاي سفاک را به جان مسلمانان بيندازند گفت: آيا عيسي مسيح، پيامبر صلح و رحمت الهي، اين فجايع را تجويز کرده است؟! سران کشورهاي مسيحي بايد به خود آيند و مسير انحراف و خلاف را رها کنند.
انتقاد از مسجد سوزي ها و هجمه به مسلمانان
آيت الله آملي لاريجاني با انتقاد از مسجدسوزي ها و آزار و اذيت مسلمانان به بهانه هاي واهي اظهار داشت: متاسفانه اين اقدامات در کنار خلق گروه هاي تروريستي بهانه اي شده است تا مسلمانان را مورد آزار و اذيت قرار دهند بايد گفت اين تروريست‌ها مخلوق خود شما هستند و تحت حمايت شما يا کشورهاي مورد حمايت شما چنين به جان مسلمانان افتاده‌اند.
رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود با  گراميداشت يوم الله 9 دي اين روز را يک روز تاريخي براي کشور دانست و با اشاره به فتنه سال 88 اظهار داشت: فتنه اي در کشور رخ داد و همه ما شاهد آثار مخرب ناشي از اين فتنه در کشور بوديم.
آيت الله آملي لاريجاني با تاکيد بر اينکه اگر حماسه 9 دي نبود بساط فتنه به اين زودي ها جمع نمي شد گفت: اين حماسه عظيم حرکتي خودجوش ناشي از بصيرت، خودآگاهي و موقعيت شناسي مردم بود و به روشني ديديم که اگر مردم با بصيرت خود به ميدان بيايند چه حماسه‌اي خلق مي‌شود.
سوق دادن شعارهاي فتنه 88 به سمت اصل نظام
رئيس قوه قضاييه به موضوع حلم و صبر نظام در فتنه اخير اشاره و تصريح کرد: در قبال فتنه، مهم هوشياري همه است و توجه به آنچه که زمينه هاي خلق يک فتنه را فراهم مي‌کند، چرا که تاريخ مي‌تواند تکرار شود به همين دليل همه بايد هوشيار بوده و به علل و عوامل آن توطئه عظيم توجه کنند.
رئيس قوه قضاييه با اشاره به اينکه آنچه طمع دشمن در نظام را ايجاد بکند عامل ايجاد فتنه است افزود: دشمنان در اصل نظام طمع کرده بودند و ما شاهد اين بوديم که شعارها در زمان فتنه به سمت ولايت فقيه و مردم سالاري ديني به عنوان ارکان اصلي نظام جمهوري اسلامي معطوف شده بود.
فتنه 88 و حماسه 9دي از حماسه هاي نادر بعد از انقلاب بود
آيت الله آملي لاريجاني در خصوص نکات عبرت آموز حماسه 9 دي گفت: مشکل فتنه اين است که در آن حق و باطل خلط مي شوند و در يک فضاي غبارآلود نمي توان حق را از باطل تشخيص داد. خوشبختانه افراد با بصيرت در همين فضاي غبارآلود هم مي‌توانند تشخيص دهند دشمن به چه چيز طمع کرده و حق را از باطل تميز مي دهند.
رئيس قوه قضاييه با اشاره به اينکه انقلاب در مسير خويش، فتنه هاي بسياري را بارها به خود ديده است تاکيد کرد: حماسه بصيرت آفرين 9 دي و فتنه سال 88 از عبرت هاي نادر بعد از انقلاب بود و ما اميدواريم که خداوند همواره توفيق تميز حق از باطل را عنايت کند.
آمريکايي ها با اصل برجام مشکل دارند
آيت الله آملي لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با محکوميت برخي فعاليت هاي مغرضانه دولت آمريکا در دو هفته اخير اين فعاليت ها را نوعي موذي گري، تخلف و عهدشکني عنوان کرد و افزود: مسائلي که در دو هفته اخير رخ داد و عهدشکني ها و تخلفات آمريکا، نوعي تخلف در قرارداد برجام است اگرچه آنها در ظاهر مي گويند با برجام مخالفتي ندارند اما فعاليت هاي مغرضانه آنها در عمل ناقض برجام است.
رئيس قوه قضاييه با انتقاد از سخنان آمريکايي ها مبني بر ايجاد تحريم هاي جديد عليه جمهوري اسلامي ايران گفت: هدف از برجام براي ما بازشدن فضاهاي اقتصادي جديد و برچيده شدن موانع تحريمي بود اما اينکه آنها مي گويند تحريم ها را از حيث هسته اي برداشته و از جنبه ديگري ايجاد مي‌کنيم، مسئله‌اي است که همواره نسبت به آن هشدار داده شده بود.
آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به محدوديت صدور ويزا براي کساني که قبلاً به ايران سفر کرده اند، اين اقدام را يکي ديگر از تصميمات مغرضانه آمريکا دانست و افزود: اين تصميمات تاثيرات نامطلوبي را نيز به دنبال خواهد داشت. علاوه بر اين دست درازي آمريکا به اموال بانکي ايران نيز يک اقدام شيطنت آميز و قابل تامل ديگر است.
مسئولان دستگاه ديپلماسي فعاليت هاي آمريکا و 5+1 را رصد کنند
وي خطاب به مسئولان ديپلماسي به رصد رفتارهاي مسئولان آمريکايي و مقامات 5+1 تاکيد و تصريح کرد: دستگاه ديپلماسي کشور بايد با هوشياري اينگونه رفتارها را رصد کند چرا که مسئله برجام مسئله اي نيست که تنها از سوي يک طرف بايد رعايت شود.
رئيس قوه قضاييه در بخش پاياني صحبت هاي خود با اشاره به دو انتخابات پيش رو، اين انتخابات را تجلي رأي مردم و مردم سالاري ديني دانست و تصريح کرد: همه براي حصول يک انتخابات پرشور و سالم که مورد اطمينان مردم باشد بايد تلاش کنيم و اين مهم بدون عمل به قانون از سوي همه مسئولان و کساني که در انتخابات نقش داشته و حتي کانديداها و هوادارانشان محقق نمي شود.
شوراي نگهبان افراد فاقد صلاحيت را به انتخابات راه ندهد
وي با بيان اينکه از شوراي نگهبان مي خواهيم در مسئله تأييد صلاحيت ها حقوق نامزدها را رعايت کند اظهار داشت: در رابطه با تأييد يا عدم تأييد صلاحيت از شوراي نگهبان مي خواهيم از يک طرف همچون گذشته حقوق نامزدها و مردم را در نظر بگيرد و از طرف ديگر مي‌خواهيم کساني که صلاحيت آنها مورد تأييد نيست به انتخابات ورود نکنند تا موجب تضييع حقوق نظام و از همه مهمتر مردم نشوند.
رئيس قوه قضاييه نظارت شوراي نگهبان را يک امر قانوني دانست که بر اساس قانون اساسي و به نيابت از مردم انجام مي شود و با تاکيد بر قانونمند بودن اين نيابت افزود: شوراي نگهبان در طول تاريخ فعاليت خود نشان داده است کاري به جناح بندي هاي مختلف سياسي نداشته و طبق قانون عمل مي کند.
ستادهاي پيشگيري از تخلفات و جرائم انتخاباتي، راهنماي نامزدها و طرفداران آنان است
آيت الله آملي لاريجاني به موضوع پيشگيري از جرايم انتخاباتي به عنوان يکي از فعاليت هاي قانوني قوه قضاييه اشاره و تصريح کرد: يکي از کارهايي که به موجب قانون به قوه قضاييه و ستاد خاصّ مورد نظر قانون محول شده است بحث پيشگيري از جرايم و تخلفات انتخاباتي است، گاهي ديده شده است طرفداران يک کانديدا و حتي خود کانديدا آگاهي کاملي به ممنوعيت هاي قانوني ندارند به همين منظور ستادهاي پيشگيري از تخلفات و جرايم انتخاباتي که قوه قضاييه در آن نقش اساسي دارد، تأثير به سزايي در راهنمايي نامزدهاي انتخاباتي و هوادارانشان خواهد داشت.
وي تصريح کرد: اين ستادها تذکراتي را نسبت به جرايم انتخاباتي داشته و به همين دليل باعث کاهش اينگونه از جرايم و تخلفات شده اند. هر چند نظارت بر انتخابات ربطي به قوه قضاييه ندارد و با شوراي محترم نگهبان است اما پيگيري فعاليت ها و وجهه پيشگيرانه بر عهده اين ستادها است.
در جلسه مسئولان عالي قضايي، پيش نويس اصلاح موادي از قانون مجازات اسلامي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس