آخرین اخبار
کد مطلب: 113387
آيت الله خاتمي در مشهد:
هدف موسوي در فتنه 88 درافتادن با ولايت الهي بود/ برخي از مسئولان قاطعانه مي‌خواهند مسير فتنه را ادامه دهند
تاریخ انتشار : 1394/10/10 09:05:21
نمایش : 1816
امام جمعه موقت تهران گفت: پيام حرکت حمايت از 9 دي براي شوراي نگهبان اين است که نبايد ذره‌اي در رابطه با فتنه‌گران از فعاليت‌هاي آنها در اين عرصه کوتاه بيايند.
به گزارش سلام لردگان؛‌ به نقل از صبح توس، آيت‌الله سيداحمد خاتمي صبح امروز در همايش 9 دي در حرم مطهر رضوي اظهار کرد: حوادث 25 ساله پس از پيامبر(ص) نخستين کانون فتنه‌ها بود، چراکه 12 فتنه از جمله ناکسين، غاصبين، مارقين، زيديه، کيسانيه، قلاف، ناقوسيه، تصحيه، اسماعيليه، بنرالعباس و واقفيه در زمان پس از پيامبر در تاريخ اسلام رخ داد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اينکه اين فتنه‌ها با فتنه سال 88 شباهت‌هايي داشته است، تصريح کرد: چند نکته در عملکردهاي اين فتنه‌ها وجود دارد که مورد عبرت و راهگشاي مردم بايد قرار گيرد.

وي با اشاره به اينکه نخستين نقطه اشتراک 12 فتنه دو قرن اول اسلام با فتنه 88 در افتادن با ولايت است، افزود: در حوادث تاريخ اسلام فتنه‌ها با هدف کنار رفتن حضرت علي(ع) از خلافت بود که اين امر در فتنه سال 88 نيز با در افتادن با ولايت الهي ايجاد شد، چراکه موسوي قبل از اينکه انتخابات شکل بگيرد بارها از تريبون خود اعلام کرده بود که يک تحول بنيادين در حال جريان است و بعد از انتخابات نيز ادامه دارد.

عضو هيئت رئيسه خبرگان رهبري با اشاره به اينکه گرداننده‌هاي فتنه 88 روزگاري، نقش‌هاي بزرگي در دوره امام خميني(ره) داشتند، تأکيد کرد: اگر مردم همراه رهبري نبودند و درايت هوشمندانه معظم‌له در دوره وقوع فتنه 88 نبود، قطعاً ايران نيز از جمله کشورهاي آشوب‌زده‌اي مي‌شد که هيچ کس قدرت جمع کردنشان را نداشت.

آيت‌الله خاتمي با تأکيد بر اينکه آيت‌الله واعظ طبسي در دوره فتنه 88 به مردم فرمودند که سکوت در اين شرايط ديگر جايز نيست، افزود: با توجه به اينکه در مسير انقلاب نهضت ايجاد شد که بيش از 200 هزار خون پاک در مسير آن ريخته شده است، بنابراين اين انقلاب جز با حمايت از ولايت الهي امکان‌پذير نيست.

وي با اشاره به اينکه متأسفانه برخي از مسئولان با قاطعيت تصميم به ادامه مسير و تعامل با بيگانگان به ويژه آمريکا را دارند، يادآور شد: لبه تيز فتنه رهبري بود و مردم ما که همزمان با 9 دي به صورت يکپارچه وارد عرصه شدند و با در دست داشتن تصويري از مقام معظم رهبري و با شعار «اين همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده» وارد ميدان شدند و نشان دادند که همواره پشتيبان مقام معظم رهبري هستند که به اين ترتيب جزئي از خواص جامعه محسوب شده‌اند.

 امام جمعه موقت تهران گفت: در فتنه 88 برخي از فتنه‌گران از تريبون خود اعلام مي‌کردند که دو طرف را همواره نصيحت مي‌کنم اما وقتي جبهه حق و باطل کاملاً مشخص باشد آنها نبايد به اين موضوع بسنده کنند، بنابراين يکي از مهمترين شباهت‌هاي اين دو فتنه اين بود که سردمداران فتنه از خواص رهبران پيشين بودند.

عضو هيئت رئيسه خبرگان رهبري با اشاره به اينکه سومين شباهت اين دو فتنه سوءاستفاده از مقدسات بود، تصريح کرد: جريان خوارج نيز با توجه به اينکه از متن قرآن به عنوان شعارشان استفاده کرده بودند اما به علت تحريف قرآن اين امر در حقيقت سوءاستفاده از مقررات محسوب مي‌شود که البته در فتنه 88 نيز بسياري از فتنه‌گران در مقابل تصوير امام خميني(ره) موضع گرفتند و دقيقاً برعکس فرمايش ايشان عمل کردند.

آيت‌الله خاتمي با اشاره به اينکه رمز فتنه سال 88، تقلب بود تصريح کرد: اين تقلب دروغي بيش نبود، چراکه فتنه‌گران معتقد بودند 10 ميليون تقلب در انتخابات صورت گرفته و اين امر در حالي است که خروجي 12 هزار نفر داوطلب ثبت‌نام کننده در مجلس شوراي اسلامي و بيش از 800 نفر در مجلس خبرگان رهبري در سال جاري که عمدتاً بيشتر آنها تأييد نمي‌شوند از جمله موضوعاتي است که برخي قصد دارند دموکراسي ايران و انتخاب مردم را زير سؤال ببرند.

وي افزود: برخي از فتنه‌گران در عرصه فتنه مانند برخي امامان عمل مي‌کنند، بنابراين امامان بصيرت‌زايي داشتند اما فتنه‌گران بصيرت‌زدايي و شبه‌زدايي را در دستور کار خود قرار ندادند که اين امر از جمله عبادت‌هاي بزرگ محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه امامان در مقابل اصل فتنه بي‌طرف نبودند،تأکيد کرد: روشنگري و بيدار کردن افراد در هر عصر از سيره امامان بوده است.

آيت‌الله خاتمي منزوي شدن اهل فتنه را از ديگر شباهت‌هاي اين دو فتنه دانست و يادآور شد: مقام معظم رهبري فتنه را خط قرمز اسلام و کشور دانست و اين به معناي اين است که کساني که در فتنه 88 عامل فتنه بودند شايسته هيچ گونه مقام و پستي نيستند.

وي در خطاب به شوراي نگهبان در تأييد صلاحيت داوطلبان بيان کرد: پيام حرکت حمايت از 9 دي براي شوراي نگهبان اين است که نبايد ذره‌اي در رابطه با فتنه‌گران از فعاليت‌هاي آنها در اين عرصه کوتاه بيايند.

عضو هيئت رئيسه خبرگان رهبري بيان کرد: بايد مراقب فتنه‌هاي بعدي که در اعلام اسامي عدم تأييد صلاحيت داوطلبان در طول دو ماه آينده است، باشيم چراکه عوامل فتنه 88 تلاش مي‌کنند در فضاي مجازي و اجتماعي جنجال‌هاي سياسي راه بيندازند بنابراين روحانيت بايد تلاش کند جو کشور را آرام کنند.

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس