آخرین اخبار
کد مطلب: 124413
10 درصد از بيماران مبتلا به ايدز در چهارمحال وبختياري شناسايي شده اند
تاریخ انتشار : 1395/09/18 08:36:33
نمایش : 2155
رئيس گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي مرکز بهداشت چهارمحال و بختياري گفت: تنها حدود 10 درصد از بيماران مبتلا به ايدز در استان شناسايي شده است.
به گزارش خبرنگار سلام لردگان، محسن آذرپور روز چهارشنبه در کارگروه سلامت و امنيت غذايي استان افزود: بيماريابي در زمينه ايدز بسيار ضعيف است و اين امر بحث درمان و همچنين مقابله و پيشگيري از اين بيماري را در استان دچار مشکل کرده است.

وي اظهار کرد: هم اينک در کشور 15 درصد مبتلايان شناسايي شده تحت درمان قرار دارند که اين ميزان در استان چهارمحال وبختياري 65 درصد است.
آذرپور گفت: از کل بيماران شناسايي شده 20 درصد زن و 80 درصد مرد هستند.
وي افزود: 78 بيمار مبتلا به ايدز در استان شناسايي شده که از اين تعداد 44 مورد از طريق رابطه جنسي، 17مورد به دليل اعتياد تزريقي، يک مورد به دليل همجنس گرايي، 17 مورد از طريق همسر، هشت مورد نيز به دلايل نامشخص هستند.
وي تصريح کرد: 30 نفر از مبتلايان شناسايي شده به اين بيماري در شهرکرد، 29 نفر در فارسان، هشت نفر در اردل، 6 نفر در بروجن، 2 نفر در کيار، يک نفر در سامان، يک نفر در لردگان مي باشد که در شهرستان کوهرنگ تاکنون بيمار مبتلا به ايدز گزارش نشده است.
رئيس گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي مرکز بهداشت استان گفت: دسترسي محدود به زنان در معرض خطر و شواهد غيرمستقيم مبني بر وجود خطراتي براي کودکان کار و خياباني و موانع فرهنگي در خصوص دسترسي به مردان در معرض خطر و افراد همجنس گرا از چالش هاي پيش رو در زمينه پيشگيري و مقابله با اين بيماري است.
بيماري ايدز از طريق تزريق مواد با سرنگ آلوده، ارتباط جنسي محافظت نشده، انتقال ويروس به جنين و يا نوزاد شيرخوار از مادر آلوده و تماس با فرآورده هاي خوني آلوده منتقل مي شود.

انتهاي پيام /*

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس