آخرین اخبار
کد مطلب: 124428
يبوست را بطور طبيعي درمان کنيم
تاریخ انتشار : 1395/09/23 09:21:37
نمایش : 2905
زندگي مدرن امروزي، عادات غذايي نامناسب و استرس از جمله عوامل بروز يبوست در افراد است.
به گزارش خبرنگار سلام لردگان، افراد مبتلا به يبوست معمولا با مصرف برخي داروهاي مسهل سعي بر درمان مشکل خود دارند اما اين داروها بعد از مدتي موجب تضعيف توانايي بدن در دفع مدفوع مي شود و به نوعي بدن به اين داروها وابستگي پيدا مي کند.

 

متخصصان بهترين راه درمان يبوست را ايجاد تغييرات طولاني مدت در رژيم غذايي با مصرف فيبر بيشتر و خودداري از مواد خوراکي التهابي که موجب يبوست مي شود مي دانند. در ادامه به برخي از اين مواد خوراکي مقابله کننده با يبوست اشاره مي شود.

 

انجير

اين ميوه داراي ميزان بالاي فيبر و آب به همراه خواص آنتي اکسيداني است که به عنوان يک ماده خوراکي ضدالتهاب در سيستم گوارش عمل مي کند. خوردن انجير ميزان بالاي فيبر را تامين مي کند که مي تواند به عملکرد درست روده و معده کمک کند. به عنوان مثال يک عدد انجير خشک شده حاوي ۰.۸ گرم فيبر کامل است. چهار انجير خشک شده داراي ميزان فيبر بيشتر از سه آلو متوسط، يک سيب کوچک، يک پرتقال کوچک يا ۱ ¼ فنجان توت فرنگي تازه است.

 

پروبيوتيک ها

پروبيوتيک ها محيط سالمي را در روده ايجاد مي کنند که به حفظ سلامت دستگاه گوارش بدون مشکلاتي نظير يبوست يا اسهال کمک مي کند. غذاهاي حاوي پروبيوتيک شامل ماست پروبيوتيک و کلم پخته شده با سرکه است. طبق مطالعه سال ۲۰۱۴، پروبيوتيک ها «مدت گذار روده» را تا ۱۲.۴ ساعت کُند مي کنند، شمار تعداد دفعات حرکت هفتگي روده را تا ۱.۳ بار افزايش مي دهند و به دفع آسان تر مدفوع کمک مي کنند.

 

سبزيجات برگدار

بدون شک سبزيجات برگدار منبع عالي فيبر بوده و حاوي ميزان بالاي منيزيم هستند. منيزيم الکتروليتي است که داراي خاصيت طبيعي نرم کردن مدفوع است و به جذب آب از روده کمک مي کند. همچنين در صورت سفت شدن مدفوع اين امکان را فراهم مي کند که به راحتي از روده خارج شود چراکه منيزيم ريلکس کننده طبيعي عضلات است. سبزيجات برگدار نظير اسفناج، شنبليله، کاهو و کلم بي نهايت غني از فيبر هستند و مي توانند به عنوان يک درمان طبيعي مورد استفاده قرار گيرند.

 

قهوه

خاصيت اسيدي قهوه به تحريک روده کمک مي کند و در نتيجه عمل دفع به راحتي انجام مي شود. در حدود ۱۰۰۰ ترکيب در قهوه يافت شده است که هر يک مي تواند موجب تجزيه موثرتر پروتئين يا افزايش ترشح ميزان هورمون هاي cholecystokinin و gastrin که به هضم غذا کمک مي کنند شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس