از جمله اين نسخه هاي شفا بخش و معجزه آسا ترکيب عسل و 7 عدد سياه دانه است.

درباره هر کدام از عسل و سياه دانه به طور جداگانه اين تعبير را داريم که درمان همه درد ها و بيماري ها هستند.

پس اگر اين دو با هم همراه شوند همان گونه که تجربه هم نشان داده، مي شود درماني ساده بلکه بسيار مهم را هميشه همراه داشت.

درباره عسل از آيات و روايات، تعابير بسياري رسيده که به گوشه اي از آن اشاره مي کنيم:

ثُمَّ کُلِي مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِي سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا، يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاءٌ لِّلنَّاسِ، إِنَّ فِي ذَلِکَ لَآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَکَّرُونَ (آية 69) سورة نحل.

«پس، از همه ميوه ها بخور و از راههاي پروردگارت عبور کن. نوشيدني اي از شکم آن ها (زنبور عسل) خارج مي شود که رنگ هاي متفاوتي دارد و در آن شفايي براي همه مردم مي باشد. به درستي که در اين، آياتي براي مردم متفکر مي باشد.»

پيامبراسلام صلى الله عليه و آله : خداوند عزوجل در عسل  برکت قرار داده است و در آن شفاي درد هاست و به درستي هفتاد پيامبر آن را مبارک گردانده اند. [مکارم الأخلاق : ج 1 ص 359]

پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله : دارويي طلبيده نمي شود که بهتر از شربتي از عسل باشد. [کنز العمّال : ج 10 ص 20]

پس به راحتي مي شود نتيجه گرفت که عسل دارويي عمومي براي همه بيماري ها به شمار مي رود.

درباره سياه دانه هم تعابير جالب و کاملي داريم:

محمد ابن مسلم مي گويد به امام باقر عليه السلام عرض کردم : (آيا) پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرموده است اين سياه دانه ، هر دردى را شفا مى دهد بجز مرگ؟ فرمود : آرى ؛ سپس فرمود : آيا تو را خبر ندهم از چيزى که در آن شفاى هر درد و مرگى است؟ عرض کردم : بفرماييد ؛ فرمود : دعا. [بحار الأنوار : ج32 ص 299]

اين حديث علاوه بر اين که باب وسيعي در دعا درماني در طب اسلامي باز مي کند، خصوصيت خاص سياه دانه را به نحوي مي شمارد که کمتر گياهي به اين درجه از مدح و ستايش در کلام اهل بيت رسيده است.

در ديگر روايات هم ترکيب خاص عسل و سياه دانه توصيه شده است که نشان از درجه اعتبار اين نسخه دارد.

ذريح محاربى ، نزد امام صادق عليه السلام ، اظهار کرد که شکم وى غُرغُر مى کند . امام پرسيد : «آيا درد هم دارى؟». گفت : آرى . فرمود : «چرا براى درمان آن ، از سياه دانه و عسل ، بهره نمى جويى؟».[طبّ الأئمّة ابن بسطام ، ص 100]

شرط مهم استفاده:

مسئله مهمي که در استفاده از سياه دانه و عسل وجود دارد اين است که مقدار عسل براي اين نسخه حداقل يک قاشق مربا خوري بايد باشد تا عسل خوردن صادق باشد و نکته بسيار مهم ديگر آن که مقدار سياه دانه حتما بايد 3 يا 5 يا 7 يا عدد فرد ديگري باشد که عدد 7 بيشتر مورد سفارش بوده است.

درمان هاي تجربه شده اين نسخه:

اين نسخه با اين که يک نسخه عمومي است، يک درمان اساسي هم به شمار مي رود. موارد درماني اين نسخه را ميتوان از مشکلات معمولي از جمله نفخ معده که بسيار معجزه کننده است تا درمان خوب کار نکردن معده و درد معده، دل درد، درد مثانه و کليه و همه درد ها و... بر شمرد.