آخرین اخبار
کد مطلب: 124492
۱۰ مورد از گياهان دارويي ضد سرماخوردگي
تاریخ انتشار : 1395/10/07 10:53:47
نمایش : 3094
بهترين درمان هاي طب سنتي براي سرماخوردگي و آنفلونزا؛
به گزارش خبرنگار سلام لردگان، متاسفانه با نزديک شدن به فصل‌هاي سرد سال امکان سرماخوردگي در ميان افراد نيز بيشتر مي‌شود. اجازه ندهيد چنين شرايطي شما را اذيت کند. به جاي اينکه به دنبال داروهاي شيميايي باشيد و خود را با چنين مواردي درمان کنيد مي‌توانيد از گياهاني که در اين مقاله بيان مي کنيم استفاده کنيد. اين گياهان مي‌توانند درد گلو را بهتر کنند و احساس خوبي در شما ايجاد نمايند.

هشدار: اگر باردار هستيد يا به نوزاد خود شير مي‌دهيد، قبل از مصرف گياهان دارويي با يک پزشک متخصص مشورت کنيد.

گَوَن (Astragalus):

astragalus-گَوَن

اين گياه از تيره نخود است. گون‌ها گياهاني يک‌ساله يا دائمي‌ هستند. شما مي‌توانيد از ريشه اين گياه استفاده کنيد تا به سيستم ايمني خود شانس مبارزه با بيماري‌ها را بدهيد. ريشه زردرنگ آن حاوي ترکيباتي است که مي‌تواند سيستم ايمني بدن را تحريک کند، تشکيل آنتي بادي‌ها را ترويج نمايد، تشکيل سلول‌هاي تي را افزايش دهد و در نهايت مقدار گلبول‌هاي سفيد مبارزه کننده با عفونت را افزايش دهد. شما مي‌توانيد ريشه اين گياه را برش دهيد و به سوپ و آب سبزيجات اضافه کنيد.

نکته مهم: اگر باردار هستيد يا در حال شير دادن به نوزاد خود مي‌باشيد از مصرف اين گياه خودداري کنيد.

ريحان(Ocimum basilicum):

basil-ريحان

ريحان، تخم شربتي (نام علمي: Ocimum basilicum) نام گياهي يک‌ساله از تيره نعناعيان است. براي اينکه بتوانيد از خاصيت اين گياه در فصل زمستان نيز استفاده کنيد، برگ‌هاي آن را به صورت ريز خرد کنيد و در ظرف مخصوص يخ قرار دهيد. سپس اين ظرف را با آب پر کنيد و در فريزر بگذاريد. ريحان به کاهش تب کمک مي‌کند و نشانه‌هاي سرماخوردگي، سرفه و آنفلونزا را کاهش مي‌دهد.

فلفل سياه(Piper nigrum):

black-pepper-فلفل سياه

اين ادويه احتمالا در آشپزخانه همه افراد پيدا مي‌شود. در چين که فلفل سياه با عنوان hu jiao شناخته شده است، براي تسکين سرماخوردگي و نشانه‌هاي آن بسيار محبوب است. به همين خاطر شما نيز مي‌توانيد اين ادويه را به سوپ يا غذاهاي خود بيفزاييد و از مزاياي آن لذت ببريد.

نعناي گربه‌اي(Nepeta cataria):

catnip-نعناي گربه‌اي

نعناع گربه‌اي، پونه‌ساي گربه‌اي (نام علمي: Nepeta cataria) نام يک گونه از تيره نعناعيان است. اين گياه تنها براي گربه‌هاي کوچک به کار نمي‌رود. از آنجايي که اين گياه تعريق را تحريک مي‌کند، در درمان تب نيز مفيد خواهد بود. شما مي‌توانيد آن را در سالاد خود بريزيد يا از اين گياه براي تهيه چاي استفاده کنيد.

نکته مهم: اگر باردار هستيد از مصرف اين گياه خودداري کنيد.

دارچين:

cinnamon-دارچين

زماني که دچار سرماخوردگي شديد تنها قسمت بيروني بدن خود را گرم نکنيد. در چنين شرايطي گرم کردن درون بدن نيز مي‌تواند موثر باشد.دارچين براي گرم نگه داشتن بدن و پاک کردن احتقان مخاطي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

نکته مهم: اگرچه اين گياه به عنوان ادويه آشپزي امن و بي خطر است اما اگر باردار هستيد از دارچين به عنوان گياه دارويي استفاده نکنيد.

 

پريمولا وريس:

cowslip-پريمولا وريس

پريمولا وريس (نام علمي: Primula veris) نام يک گونه از سرده پامچال است. ريشه اين گياه زيبا مي‌تواند به هنگام سرماخوردگي به شما کمک کند. ريشه اين گياه حاوي triterpenoid saponins(ساپونين‌‌هاي تري‌ترپنوئيدي) است که خواص خلط اوري قدرتمندي دارد. از اين گياه براي درمان خلط و احتقان سينه استفاده کنيد. ريشه آن را در آب بريزيد(يک پيمانه آب براي هر اونس ريشه اين گياه) و سپس بجوشانيد. دما را پايين بياوريد و به مدت ۲۰ دقيقه آهسته بجوشانيد. سپس آن را ابکشي کنيد و بنوشيد.

نکته مهم: اگر باردار هستيد يا داروهايي همچون اسپرين يا داروهاي ضد انعقاد همچون وارفارين را مصرف مي‌کنيد از مصرف اين گياه بايد پرهيز کنيد.

سرخار گل:

echinacea-سرخار گل

سرخار گل(نام علمي: Echinacea purpurea) نام يک گونه از زيرخانواده کاسنيان آستروئيده است. اين ليست بدون وجود گياه سرخار گل تکميل نخواهد بود. اين گياه زماني که در مراحل اوليه عفونت مورد استفاده قرار مي‌گيرد بسيار موثر خواهد بود. شما مي‌توانيد با جوشاندن ريشه اين گياه در آب به مدت ۱۰ دقيقه، از خواص آن لذت ببريد.

نکته مهم: اگر به گياهاني که در خانواده کاسنيان قرار دارند حساسيت داريد بهتر است مراقب اين گياه نيز باشيد.

آقطي کانادايي(Sambucus Canadensis):

elderberry-آقطي کانادايي

آقطي کانادايي(نام علمي: Sambucus nigra subsp. canadensis) نام يک زيرگونه از گونه آقطي سياه است. به خاطر خواص درماني زيادي که اين گياه دارد در ميان افراد محبوب است. مطالعات مختلف نشان مي‌دهد که شربت و عصاره اين گياه مي‌تواند نشانه‌ها و دوره آنفلونزا را کاهش دهد. شما مي‌توانيد از گل اين گياه نيز در تهيه چاي استفاده کنيد.

اکاليپتوس (Eucalyptus globulus):

eucalyptus-اکاليپتوس

در حقيقت اين گياه اغلب براي به عنوان يک داروي بدون نسخه به کار مي‌رود. استشمام بخار روغن اکاليپتوس که در آب ريخته شده است مي‌تواند سينوس‌ها را تميز کند و از عفونت آن‌ها بکاهد.

سير(Allium sativum):

garlic-سير

مردم سال‌هاست که از سير به عنوان يک ماده درماني استفاده مي‌کنند. اينکار دلايل بسيار زيادي دارد. به خاطر وجود خواص آنتي ويروسي، ضد التهابي و ضد قارچي اين گياه، مي‌توان از آن به عنوان يک درمان خانگي در سرماخوردگي و آنفلونزا استفاده کرد. به همين خاطر جاي تعجب و شگفتي نيست
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس