آخرین اخبار
کد مطلب: 124962
مديرکل دفتر تاليف کتاب‌هاي درسي آموزش‌وپرورش توضيح داد
ماجراي حذف بيت شهيد و شهادت از کتاب فارسي دوم دبستان
تاریخ انتشار : 1396/03/07 11:00:33
نمایش : 1920
مديرکل دفتر تاليف کتاب‌هاي درسي وزارت آموزش‌وپرورش ماجراي حذف بيتي را با مضمون شهيد و شهادت از کتاب فارسي دوم دبستان شرح داد.
به گزارش خبرنگار سلام لردگان؛ به نقل از راه دانا؛ خبر حذف مفاهيم مربوط به ايثار و شهادت از کتاب‌ فارسي دوم دبستان در فضاي مجازي منتشر شد. براساس اين تصوير بيت «در هر کجايت خون شهيدان پيوسته جاري است اي خاک ايران» از درس اي ايران زيبا کتاب فارسي دوم دبستان حذف شده است.

در همين رابطه محمود اماني طهراني مديرکل دفتر تاليف کتاب‌هاي درسي وزارت آموزش‌وپرورش به تسنيم گفت:‌ تصوير صفحه‌اي که به نمايش گذاشته شده است مربوط به کتاب قديمي در سال 81 است يعني 15 سال قبل شعر «ايران زيبا» از کتاب فارسي اول دبستان حذف مي‌شود اما در سال تحصيلي 90-91 گروه فارسي تصميم مي‌گيرد تا مجدد از اين شعر در کتاب دوم ابتدايي استفاده مي‌کند در حقيقت تلاش مي‌شود از اشعاري استفاده شود که با سطوح شناختي دانش‌آموزان تناسب دارند.

وي افزود: مفهوم شهيد و شهادت جزو طرح جامع کتاب‌هاي فارسي است و پيش‌بيني‌هاي لازم در اين رابطه صورت گرفته است همچنين در سه نقطه ديگر کتاب در همين فصل به موضوع شهيد و شهادت پرداخته شده و اين موضوع مورد غفلت قرار نگرفته است.

مديرکل دفتر تاليف کتاب‌هاي درسي وزارت آموزش‌وپرورش بيان کرد: در کتاب فارسي دوم دبستان قبلاً موضوع شهيد و شهادت نبوده و هم‌اکنون اضافه شده است همچنين در دروس نوروز و پرچم اسم شهيد و لاله به عنوان نشانه خون شهيدان آمده است.

اماني طهراني مطرح کرد:  شوراي برنامه‌ريزي براي گنجاندن موضوع شهادت در دو جاي ديگر کتاب فارسي دوم دبستان اقدام کرده است. همچنين برداشت شورا اين بوده است که بيت «در هر کجايت خون شهيدان پيوسته جاري است اي خاک ايران» تشبيه و استعاره اي دارد که از سطح يادگيري عيني وارد سطح يادگيري انتزاعي مي‌شود و اين سطح از يادگيري در پايه دوم به لحاظ سطوح شناختي مناسب نيست.

وي تاکيد کرد: اين موضوع هيچ ارتباطي با سند آموزش 2030 ندارد و اين موضوعات با طرح در فضاي سياسي از چارچوب علمي و تربيتي خارج مي‌شوند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس