آخرین اخبار
کد مطلب: 125363
قانون بودجه ۹۶ تکرار شد
شرايط معافيت مشمولان غايب در سال ۹۷
تاریخ انتشار : 1396/09/07 10:03:45
نمایش : 1571
در جريان بررسي تبصره‌هاي لايحه بودجه سال آينده، قرار بر اين شده تا کليه مشمولان خدمت وظيفه عمومي که بيش از هشت سال غيبت دارند،با پرداخت جريمه مدت زمان غيبت به صورت نقد و اقساطي تا پايان سال ۱۳۹۷ معاف شوند.
به گزارش خبرنگار سلام لردگان؛ به نقل از ايسنا، يکي از تبصره‌هاي بودجه که در چند سال گذشته در آن گنجانده مي‌شود مربوط به شرايط خريد جريمه از سوي مشمولاني است که بيش از هشت سال غيبت دارند. با وجود مخالفت هايي که در مواري در اين باره مطرح است، اما حدود سه سالي است که در لايحه بودجه قرار گرفته و در نهايت در مجلس تصويب مي‌شود.

بر اساس آخرين اطلاعات دريافتي از روند رسيدگي و تدوين لايحه بودجه سال آينده، هيات دولت در جلسه بررسي تبصره‌هاي لايحه بار ديگر با ادامه اجراي اين قانون موافقت کرده و براي سال بعد نيز اجرايي مي‌شود. بنابراين تاکنون قرار بر اين است که شرايط معافيت مشمولان داراي بيش از هشت سال غيبت به روال سال جاري و آنچه در بودجه قرار داشت باشد.

شنيده‌ها حاکي از آن است که در جريان بررسي لايحه بودجه براي تصويب تبصره مربوط به معافيت مشمولان، در مواردي مخالفت‌هايي از سوي وزارت دفاع مطرح بوده است، به ويژه درباره اينکه در اين حالت شرايط براي همه مشمولان (از نظر سطح مالي) يکسان نيست، اما در نهايت براي لايحه بودجه ۱۳۹۷ نيز مصوب شده است.

طبق آنچه که در قانون بودجه سال جاري وجود دارد بر اساس بند(ب) تبصره ۱۳۹۶ که براي سال بعد نيز تکرار شده است، دولت مي‌تواند کليه مشمولان خدمت وظيفه عمومي که بيش از هشت‌ سال غيبت دارند را با پرداخت جريمه مدت زمان غيبت به‌صورت نقد و اقساطي که تا پايان سال اجراي قانون بودجه تسويه مي‌شود، معاف کند.

ميزان جريمه مشمولان غائب براي صدور کارت معافيت نظام وظيفه بر اساس مدرک تحصيلي، طبق آنچه در قانون بودچه امسال اجرايي شد از اين قرار است؛ مشمولان زير ديپلم ۱۰ ميليون تومان، ديپلم ۱۵ ميليون تومان، فوق ديپلم ۲۰ ميليون تومان، ليسانس ۲۵ ميليون تومان، فوق ليسانس ۳۰ ميليون تومان، ‌دکترا عمومي علوم پزشکي ۳۵ ميليون تومان، دکترا تخصصي غيرعلوم غيرپزشکي ۴۰ ميليون تومان و پزشکان متخصص و بالاتر تا ۵۰ ميليون تومان بايد براي خريد جريمه بپردازند.

همچنين به ازاي هر سال غيبت مازاد بر هشت سال، ۱۰ درصد به مبالغ جريمه پايه اضافه و مدت غيبت بيش از شش‌ماه، يک‌سال محسوب مي‌شود. براي مشمولان متاهل، پنج‌درصد و براي مشمولان داراي فرزند نيز به‌ازاي هر فرزند، پنج‌درصد از مجموع مبلغ جريمه کسر مي‌شود.

مشمولان غايبي که به‌صورت اقساطي و يا نقدي براي صدور کارت پايان خدمت اقدام مي‌کنند، مي‌توانند گواهينامه رانندگي دريافت کنند.

اما در مورد نحوه خرج منابع ناشي از فروش جريمه خدمت سربازي بايد يادآور شد که طبق قانون بودجه سال جاري، تمام درآمدهاي حاصل از اعطاي معافيت‌هاي مشمولان، به حساب درآمد عمومي کشور نزد خزانه‌داري کل کشور واريز مي‌شود و تا سقف ۱۵۰۰ ميليارد تومان به صورت مساوي به رديف‌هاي ذي‌ربط تقويت بنيه دفاعي نيروهاي مسلح مطابق موافقتنامه متبادله با سازمان بـرنامه و بودجه کشور اختصاص مي‌يابد.

انتهاي پيام

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس