آخرین اخبار
کد مطلب: 125416
شرح عقب افتادگي نفتي ايران در برداشت از ميادين مشترک از زبان عضو کميسيون انرژي مجلس
کشورهاي قطر و عراق در برداشت نفت از ما جلوتر هستند
تاریخ انتشار : 1396/10/11 08:40:58
نمایش : 1393
عضو کميسيون انرژي مجلس با بيان اينکه هنوزعقب افتادگي 8 ساله برداشت از ميادين نفتي مشترکمان جبران نشده است گفت: گفته مي شود براساس محاسبات بعمل آمده تنها قطر روزانه حدود 250 ميليارد تومان از ما برداشت بيشتري دارد.
محمد خالدي سردشتي نماينده لردگان در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با پايگاه خبري تحليلي سلام لردگان؛ درباره وضعيت ميادين مشترک نفتي کشورمان اظهارداشت: برآوردهاي علمي و گزارش هايي که از سوي دولت و وزارت نفت داده مي شود نشان دهنده آن است که ما هنوز نتوانستيم همپاي کشورهاي همسايه به بهره برداري يکسان با همسايگان برسيم و علت اين عقب افتادگي وقفه ايجاد شده در جنگ 8 ساله بوده است.

وي با بيان اينکه سفره مشترک نفتي گازي بدان معنا است براساس مقررات موجود هر کسي برداشت بيشتري داشته باشه کسي با آن کاري ندارد گفت: امروز تلاش شده بييشترين حجم سرمايه گذاري ها معطوف به اين حوزه ها باشد.

عضو کميسيون انرژي مجلس با اشاره به اينکه اهم حوزه هاي مشترک ما با قطر و عراق است خاطرنشان کرد: کف انتظار مان اين است که حداقل به اندازه کشورهاي همسايه برداشت کنيم چرا که برآورد سال گذشته ما اين بود که هم از قطر و هم از عراق در برداشت عقب هستيم.
وي خاطرنشان کرد: گفته مي شود براساس محاسبات بعمل آمده تنها قطر روزانه حدود 250 ميليارد تومان از ما برداشت بيشتري دارد.

خالدي با اشاره به اينکه ضمن حفظ شرايط حقوقي بايد تلاش جدي براي رشد برداشت از ميادين مشترک تا ميزان برداشت همسايگان بعمل آوريم ابرازداشت: بايد عدم برداشت 8 ساله نيز از طريق برداشت ها يمان را جبران کنيم.

وي افزود: آنچه براي ما سوال است اين است که آيا توان داخلي به ما اجازه مي دهد چنين کاري صورت پذيرد.؟

نماينده لردگان در مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به شرايط و اوضاعي که در شرکت نفت حاکم است حجم سرمايه گذاري ها پاسخ اين سوال منفي است؛ بنابراين بايد برويم به سمت سرمايه گذاران خارجي .

وي با بيان اينکه اهداف ورود شرکت توتال به ايران موضوع بهره گيري از توان فني اقتصادي آن بود يادآورشد: برآوردمان به اين صورت بود که اين شرکت با سرمايه گذاري حدود 10 ميليارد دلار ما برداشت بيش از 100 ميليارد از اين سرمايه گذاري در ميدان مشترک را خواهيم داشت.

خالدي تصريح کرد: گزارشات رسيده نشان مي دهد که اکنون اين سرمايه گذاري خارجي خيلي فعال نيست اما اميدوارم به زودي در حوزه مشترک قطر سرمايه گذاري جدي صورت گيرد.

وي تاکيد کرد: در حوزه عراق گزارشات نشان مي دهد در آن حوزه هم بسيار عقب هستيم و کار مهمي صورت نگرفته است در اين زمينه هم بايد قطعا سراغ سرمايه گذار خارجي بايد برويم.

عضو کميسيون انرژي مجلس با بيان اينکه وقتي اين اتفاق بيفتند رنق کسب و کار را هم شاهد خواهيم بود گفت: وزارت نفت بايد اين دو موضوع را در دستور کار خود قرار دهد و با اولويت دار بالا دنبال کند.
انتهاي پيام/630ل
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس