آخرین اخبار
کد مطلب: 125456
بررسي قول و قرارهايي که فقط در حد شعار انتخاباتي باقي ماند؛
وعده هاي روحاني روي هم تلنبار شد/ دولت پُر از وعده؛ از ريشه کن کردن فقر و حمايت از اشتغال روستائيان تا ممانعت از بازگشت تحريم ها +فيلم
تاریخ انتشار : 1396/10/30 09:01:03
نمایش : 1558
اگرچه تنها چند ماه از آغاز دولت دوازدهم گذشته است اما انتظار مي رفت با توجه به اينکه دولت يازدهم نيز با همين تيم اداره مي شد، ريل گذاري براي محقق شدن وعده ها سريع تر صورت بگيرد. هرچند سياست هاي اقصادي دولت نشان مي دهد که با اين رويه هيچگاه اين وعده ها عملياتي نمي شود.
به گزارش خبرنگار سلام لردگان به نقل از راه دانا؛ با گذشت يک سال از عمر دولت دوازدهم، بسياري از وعده هايي که روحاني در 5 سال گذشته به مردم داده است، فراموش شده و به نظر مي رسد همه وعده هاي دولت در حد وعده مانده و به عمل نرسيده است.

حجت الاسلام حسن روحاني در دومين مناظره کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري گفته بود: ما به مردم وعده نداده ايم، ما عمل کرديم و آمديم به مردم گزارش داديم. اما در حقيقت وعده هاي دولت يازدهم در نهايت نتوانستند آنگونه که بايد عملياتي شوند و در ابتداي دولت دوزادهم انبوهي ديگر از وعده ها روي وعده هاي قبلي قرار گرفت.

روحاني در جمع مردم خرم آباد در سفر انتخاباتي خود به اين شهر به مردم وعده ريشه کن کردن فقر را داده و گفت: «قول مي دهم که در دولت دوازدهم فقر مطلق در ايران براي هميشه رخت بر بکند.»

اين در حالي بود که روحاني در بيانيه اي برنامه هاي دولت دوازدهم را منتشر کرده و در جايي آورده شده بود: «دولت دوازدهم برنامه‌اي به منظور بهبود وضعيت رفاهي 8 تا 10 ميليون نفر از خانوارهايي که در پايين‌ترين سطح زندگي مي‌کنند دارد. ما براي تحقق اين امر طرح سه مرحله‌اي را پيش‌بيني کرده‌ايم که با اجراي آن که براي اولين بار در کشور خواهد بود مفهومي به عنوان استاندارد زندگي يا حداقل سطح رفاه را تعريف مي‌‌کنيم و درآمد هر کس را که پايين‌تر از آن بود به سطح استاندارد تعريف شده مي‌رسانيم.

دولت در حالي اين وعده را داد که ميزان افزايش دستمزدها نسبت به سال هاي گذشته کمتر بوده ولي هزينه ها تا حد بيشتري افزايش داشته است.

 

حمايت از روستائيان و اشتغال آنها

يکي از وعده هاي روحاني در خصوص توسعه روستايي کشور و حمايت از روستاييان دو سرفصل مسکن و درآمد و اشتغال روستاييان بود. دولت در بيانيه خود بر اين اصل تاکيد کرده و عنوان کرده بود که بدون توجه به اين دو رکن، ساير حمايت‌ها نمي تواند سبب توانمندسازي روستاها و عدم مهاجرت آنها به شهرها شود.

بر اساس اين طرح حمايتي دولت از روستاييان قرار بود درآمد روستائيان افزايش پيدا کرده و در کنار تقويت و توسعه صنايع روستايي، اشتغال زايي لازم براي روستائيان فراهم شود.

عملياتي شدن اين وعده روحاني هم مانند ساير وعده هاي انتخاباتي وي همچنان در هاله اي از ابهام قرار گرفته است؛ در شرايطي که حتي دولت نتوانست منازل مسکوني زلزله زدگان را در طول دو ماه بعد از زلزله بسازد و اين کار به نهاد هاي ديگري محول شد انتظار رخداد ملموسي براي روستائيان را نبايد از دولت داشت.

 

باز شدن گره هاي کور کشور به دست روحاني و قطع نشدن يارانه ها

روحاني در سفر انتخاباتي خود در ارديبهشت ماه سال جاري به خرم آباد به مردم وعده داده بود که اگر به پاي صندوق هاي راي بيايند و به او راي بدهند گره هاي کور مملکت باز مي شود! وي همچنين گفته بود کشور را براي توسعه در قرن آينده آماده مي کند.

وي همچنين در اين سفر خود اعلام کرده بود که عده اي در حال القاي اين مطلب هستند که چنانچه دولت فعلي ادامه پيدا کند يارانه روستاييان قطع خواهد شد. من از مردم مي خواهم که پيام دولت را به همه روستاييان برسانند و به آنها بگويند که اين عده دروغ مي گويند. در دولت آينده پرداخت يارانه ها ادامه خواهد يافت.

هنوز چند ماهي بيشتر از اين وعده روحاني نگذشته است که بررسي بودجه سال 97 نشان مي دهد يکي از منابع کسب درآمد توسط دولت در سال آينده حذف بخش زيادي از يارانه ها در نار افزايش قيمت حامل هاي انرژي در سال آينده است هرجند هنوز مجلس به اين بودجه راي مثبت نداده است.

 

ممانعت از بازگشت تحريم ها به کشور

ما اجازه نمي‌دهيم تحريم به کشور برگردد؛ اين جمله مستقيم روحاني در سفر انتخاباتي خود به اردبيل بود؛ وي با اطمينان از به نتيجه رسيدن برجام و عمل کردن آمريکا به تعهدات خود اين جملات را به زبان آورد؛ در عين حال روحاني با تخريب رقيب خود اعلام مي کرد که رقباي وي به دنبال مخالفت با برجام هستند و در صورت راي آوردن رقباي انتخاباتي اش همه تحريم ها باز مي گردد.

روحاني در شرايطي اين وعده را داده است که اگرچه دو سال از اجرايي شدن برجام گذشته و ايران به همه تعهدات خود عمل کرده است اما نه تنها تحريم ها برداشته نشده است بلکه زياده خواهي هاي آمريکا ادامه داشته و در چندين مرحله افراد و شرکت هاي ايراني از سوي آمريکا تحريم شده اند.

 

عوارض خروج چند برابري حاصل وعده هاي روحاني

يکي از وعده هاي روحاني در جريان انتخابات اخير رياست جمهوري و در سفر به اهواز برداشته شدن ويزاي رفت و آمد به عراق براي سفر ارزان تر و راحت تر بود اما اين وعده هم مانند ساير وعده هاي روحاني در حد حرف مانده و حتي برعکس آن در کشور اجرا شد.

در زمان اربعين زائران ايراني هر کدام رقم هاي بالايي را در قالب هاي مختلف بيمه، هزينه درمان، خدمات، گذرنامه و ويزا پرداخت کردند که اين موضوع در کنار افزايش چند برابر قيمت اتوبوس ها هزينه هاي زيادي را به مردم تحميل کردند.

علاوه بر اين در بودجه سال آينده پيش بيني شده است که عوارض خروج از کشور تا سه برابر افزايش پيدا کند هرچند اين موضوع براي سفرهاي زيارتي و عتبات عاليات مستثني نشده است.

 

به جز موارد فوق وعده هاي ديگري نظير بهبود فضاي کسب و کار، طرح کارورزي براي ايجاد اشتغال، کاهش واردات و افزايش صادرات و ... از ديگر وعده هاي روحاني براي رسيدن به کرسي رياست جمهوري دوازدهم بود که همچنان عملي نشده است.

اگرچه تنها چند ماه از آغاز دولت دوازدهم گذشته است اما انتظار مي رفت با توجه به اينکه دولت يازدهم نيز با همين تيم اداره مي شد، ريل گذاري براي محقق شدن وعده ها سريع تر صورت بگيرد. هرچند سياست هاي اقصادي دولت نشان مي دهد که با اين رويه هيچگاه اين وعده ها عملياتي نمي شود.

انتهاي پيام/ط

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس