آخرین اخبار
کد مطلب: 125466
درباره مصاحبه رئيس ‌جمهور
تاریخ انتشار : 1396/11/04 09:24:04
نمایش : 1676
اين اولين مصاحبه رئيس‌جمهور است که در آن نه سؤالي از برجام مطرح شده و نه رئيس‌جمهور در مدح و منقبت برجام سخن گفته است.
به گزارش خبرنگار سلام لردگان،به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ متن يادداشت محمد کاظم انبارلويي در باره مصاحبه رئيس ‌جمهور را در ذيل مي خوانيد:

1- مصاحبه دوشنبه شب رئيس ‌جمهور با سيما قدري متفاوت‌تر از مصاحبه‌هاي قبل او بود. سيما با برگزاري اين مصاحبه قدري از روابط عمومي دولت فاصله گرفت و بخشي از سؤالات متن مردم را در معرض پاسخگويي رئيس‌جمهور قرار داد.

مصاحبه با قدري جسارت در طرح سؤالات، چالشي بود. البته نبايد انتظار داشت مصاحبه کننده، طرف مناظره با رئيس جمهور باشد.

2- اصلاح ‌طلبان از مصاحبه دوشنبه شب رئيس‌جمهور راضي نيستند. در روزنامه‌هاي‌آنها و نيز در فضاي مجازي اين عدم رضايت ديده مي‌شود. آنها به دنبال حاشيه بودند تا از متن بگذرند، اما برعکس برخي نطق‌ها و مصاحبه‌هاي رئيس‌جمهور، مصاحبه اخير حاشيه نداشت و بيشتر به متن پرداخته شد.

رزق و روزي اصلاح ‌طلبان در فضاي مجازي و مکتوب، در حاشيه سازي‌هاست. آنها از حاکميت دوگانه و شکاف در حاکميت به هر بهانه‌اي استقبال مي‌کنند. اين مصاحبه از اين باب رزقي براي آنها نداشت.

زدن تيترهايي چون «شب قول»، «گفتگوي ديرهنگام»، «سه وعده روحاني براي سال 97» و... ناکامي آنها و عدم رضايت از نتايج مصاحبه را واتاب مي‌دهد.

3- اين اولين مصاحبه رئيس‌جمهور است که در آن نه سؤالي از برجام مطرح شده و نه رئيس‌جمهور در مدح و منقبت برجام سخن گفته است.

اين را بايد يک پديده نو در نگاه دولت به برجام ارزيابي کرد. آمريکا و اروپا هر دو مأموريت دارند برجام را در بُعد تعهدات خود از خاصيت بيندازند و در بُعد تعهدات ايران،‌ همچنان بر تداوم آن تأکيد کنند و پاي در وادي زياد‌ه‌خواهي گذارند.

غرب با استارت برجام 2 و 3 يک فهرستي از مطالبات خود را به بهانه تست موشکي و حقوق بشر بر سر ميز گذاشته است و مي‌خواهد با اقتدار، امنيت و حيثيت ملي ايرانيان بازي کند.

اشاره رئيس‌جمهور در اين مصاحبه که؛ «مسئله تحريم‌هاي بانکي هنوز حل نشده است»، نشان مي‌دهد او هم دل پرخوني از بدعهدي آمريکايي‌ها و شرکاي اروپايي آنها دارد و حالا نمي‌خواهد سر درد دل خود را باز کند.

4- پرسش‌هاي زيادي در باره اوضاع اقتصادي کشور، نرخ ارز، موضوع مال‌باختگان مؤسسات اعتباري غير مجاز، مسکن مهر، آلودگي هوا، قاچاق کالا و... مطرح شد. رئيس‌جمهور با صبوري به آنها پاسخ داد. اقدامات دولت براي حل اين مشکلات را توضيح داد و اقداماتي را هم که در آينده بايد دولت انجام دهد، تشريح کرد. گذشته از اينکه اين پاسخ‌ها از چه درجه‌اي از اتقان و درستي برخوردار است، نشان مي‌دهد به هر حال دولت در حل مشکلات مردم دغدغه‌مند است و در حد وسع خود دارد کارهايي مي‌کند. البته پاسخ‌ها هم تا اندازه اي اميد بخش بود.

5- رئيس‌جمهور علاوه بر برجام، در مورد ميزان موفقيت و دستاورد دولت در مهار تورم و گراني و بيکاري زياد صحبت نکرد و وارد اين موضوع نشد. فقط راه‌حل‌هاي آن را به تصويب بودجه 97 از سوي مجلس حواله داد. راجع به مديران دوتابعيتي و حقوق‌هاي نجومي هم سخني به ميان نيامد. شايد محدوديت زماني مصاحبه اجازه نداد به اين مباحث مهم پرداخته شود.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس