آخرین اخبار
کد مطلب: 125652
رهبر انقلاب در ديدار مسئولان قوه قضائيه:
مبارزه قاطع و صريح با مفسدان اقتصادي از وظايف مهم قوه قضاييه است/ دستگاه قضائي به وظايفش عمل کند، مردم از حاکميت راضي خواهند بود
تاریخ انتشار : 1397/04/07 08:00:51
نمایش : 554
حضرت آيت الله خامنه اي مبارزه قاطع و صريح با مفاسد و مفسدان اقتصادي را از وظايف مهم قوه قضاييه خواندند و افزودند: بايد واضح و مؤثر در اين مقوله ورود کنيد و فعال باشيد.
به گزارش سلام لردگان؛به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري،حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (چهارشنبه) در ديدار رئيس و مسئولان قوه قضاييه با اشاره به مسئوليت‌هاي سنگين و حاکميتي دستگاه قضا تأکيد کردند: قوه قضاييه بايد «مظهر عدالت» و «ملجأ مورد اطمينان و پناهگاه آرامش بخش مردم» براي احقاق حقوق فردي و عمومي باشد و اعتماد افکار عمومي را با تبليغ درست يعني انعکاس هنرمندانه و مؤثر واقعيات و عملکرد دستگاه قضايي و نيز حرکت و تحول مستمر دروني به‌دست آورد.

رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود، ضمن تبريک روز و هفته قوه قضاييه و همچنين تشکر از گزارش جامع و کامل آيت الله آملي لاريجاني درخصوص عملکرد اين قوه، نامگذاري هفته‌اي به نام دستگاه قضايي را در سالروز شهادت آيت الله بهشتي همانند بسياري از مناسبت‌هاي تقويمي نظام اسلامي، شهادت‌بنيان و بر پايه فداکاري در راه خدا خواندند و گفتند: اين موضوع، وظايف و انتظارات از قوه قضاييه را از يک مجموعه اداري صرف فراتر مي برد و جهاد همه‌جانبه و ايثار و از خود گذشتگي براي رسيدن به اهداف عالي را سرلوحه اين دستگاه قرار مي‌دهد.
حضرت آيت الله خامنه اي با قدرداني از رئيس، مسئولان و بدنه قوه قضاييه، وظيفه اين قوه را حاکميتي و بسيار حساس دانستند و افزودند: اگر دستگاه قضايي در اداي وظايف خود يعني «قضاوت، پايان دادن به اختلافها و نزاعها و مجازات متخلفان از قانون» به‌خوبي عمل کند، مردم از حاکميت، خرسند و راضي خواهند بود و اگر وظايف، ناقص و بد انجام شوند، مردم از حاکميت، ناخرسند خواهند شد.
ايشان اجراي صحيح و قاطعانه وظايف دستگاه قضايي را در زندگي مردم داراي تأثيرات فراوان برشمردند و خاطرنشان کردند: همانگونه که بارها تأکيد شده، قوه قضاييه بايد مظهر عدالت و پناهگاه ملت باشد و مردم اطمينان خاطر داشته باشند که هر جا با مظلمه يا تخلفي از قانون مواجه شدند، با مراجعه به دستگاه قضايي مي توانند حق خود را با آسودگي خاطر بگيرند.
رهبر انقلاب اسلامي، ورود دستگاه قضايي در موضوعات مرتبط با حقوق عامه و مسائل زندگي روزمره مردم را از وظايف مهم اين دستگاه دانستند و گفتند: بايد در مردم اين اطمينان به‌وجود آيد که در موارد مربوط به حقوق عامه، اگر به مراجع قضايي مراجعه کنند، حقوق آنها احيا خواهد شد.
حضرت آيت الله خامنه اي همچنين لازمه تحول در دستگاه قضايي را تعيين شاخص‌هاي دقيق و زمان‌بندي دانستند و تأکيد کردند: تحول، به‌صورت تدريجي امکان‌پذير نيست و بايد، سريع و با شتاب مناسب باشد تا خود را نشان دهد.
ايشان با اشاره به موضوع مهم افکار عمومي و لزوم جلب اعتماد مردم و ضعف قوه قضائيه در اين بخش، افزودند: ما بايد در مقابل دشمن و بدخواه و توطئه‌گر و تهمت‌زن با قاطعيت عمل کنيم اما در مقابلِ مردم بايد با تواضع و دلسوزي و محبت وارد شد و با آنان تفاهم کرد تا بتوان اعتماد افکار عمومي را جلب کرد.
رهبر انقلاب اسلامي، جلب افکار عمومي و اعتمادسازي را از کارهاي اساسي همه دستگاهها به‌ويژه دستگاه قضايي و ضابطان آن دانستند و گفتند: اعتمادسازي نيازمند دو رکن اصلي است، يکي کار عملي و ديگري تبليغات.
حضرت آيت الله خامنه اي در خصوص ضرورت تبليغات صحيح افزودند: امروز قوه قضاييه از جانب دشمنان خارجي و غافلين داخلي، آماج شديدترين فشارهاي تبليغي و رسانه اي است به‌گونه‌اي که در اين تبليغات، يک قاتل بي رحم که چند جوان حافظ امنيت را به قتل رسانده و در يک فرآيند قانوني و منصفانه چند ماهه به جرم وي رسيدگي و محکوم شده است، مظلوم جلوه داده مي شود و قوه قضاييه‌ي دلسوز و پيگير حقوق مظلومين، ظالم و متجاوز معرفي مي‌شود.
ايشان تأکيد کردند: کار تبليغي مؤثر در دستگاه قضايي و مقابله با چنين عمليات رسانه اي سنگين، نيازمند يک تيم قوي رسانه اي و هنرمند است.
رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه تبليغات و کار رسانه اي بايد به‌گونه‌اي باشد که به دل مخاطب بنشيند و نه آنکه فقط به گوش وي رسانده شود، افزودند: بايد با شيوه هاي حرفه اي و هنري، و به صورت مستمر، طراحي هاي مختلف انجام گيرد و حقايق و واقعيات باورپذير و محسوس به افکار عمومي ارائه شود.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: امروز در دنيا با پروپاگاندا و شيوه هاي پيچيده تبليغاتي، سياه را سفيد و باطلِ مطلق را حق جلوه مي دهند اما متأسفانه بسياري از دستگاههاي ما کارهاي رسانه اي دقيق و هنرمندانه و موضوع جلب اعتماد عمومي را دست‌کم گرفته اند.
ايشان در ادامه به لزوم استفاده از شيوه هاي مختلف و مناسب جهت رسيدگي به شکايات مردم در دادسراها و مراجع قضايي اشاره کردند و گفتند: در قوه قضاييه بايد قضات کوشا، صادق و قانع، به مردم معرفي شوند تا اين سبک کار ترويج شود و از طرف ديگر بايد افراد متخلف و خيانت کار اعم از قاضي و يا ديگر عوامل نيز به مردم معرفي شوند.
رهبر انقلاب اسلامي بر لزوم استمرار اصلاح دروني دستگاه قضايي تأکيد کردند و افزودند: هر پرونده مهمي که در قوه قضاييه، به حکم عادلانه منجر مي شود، در واقع يک صدقه جاريه و يک عمل خير است و بايد به صورت صحيح به اطلاع مردم برسد.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان نقش دستگاه قضا را در مبارزه با مفاسد اقتصادي مهم خواندند و خاطرنشان کردند: در مديريت مسئله اساسي کشور يعني اقتصاد، قوه مجريه نقش اول را دارد اما قواي مقننه و قضاييه نيز مؤثر و نقش آفرينند.
ايشان ايجاد امنيت در فضاي اقتصادي را از جمله وظايف دستگاه قضا برشمردند و افزودند: فضاي کسب و کار و زندگي و معيشت مردم بايد امن باشد و دستگاه قضا بايد با مختل کنندگان امنيت اقتصادي برخورد کند.
حضرت آيت الله خامنه اي مبارزه قاطع و صريح با مفاسد و مفسدان اقتصادي را از ديگر وظايف مهم قوه قضاييه خواندند و افزودند: بايد واضح و مؤثر در اين مقوله ورود کنيد و فعال باشيد.
ايشان با انتقاد از سخناني که مستقيم يا غيرمستقيم تصور فساد فراگير در همه دستگاهها را به افکار عمومي القا مي کنند، افزودند: در برخي «دستگاههاي حاکميتي، مردمي و محيط کسب و کار»، فساد وجود دارد اما «فساد عمومي» واقعيت نيست و نبايد اين تلقي غلط را در اذهان عمومي به وجود آورد.
رهبر انقلاب اسلامي، اقناع افکار عمومي را در برخورد دستگاه قضا با مصاديق فساد اقتصادي ضروري خواندند و تأکيد کردند: وقتي مفسدي را محاکمه و مجازات کرديد، روشن و مستدل و هنرمندانه براي مردم تبيين کنيد تا مردم صحت عملکرد شما را احساس کنند و تهديدات به فرصت تبديل شود.
همکاري با دولت در حل مشکلات اقتصادي ديگر توصيه ايشان به مسئولان دستگاه قضا بود.
حضرت آيت الله خامنه اي همچنين با ابراز خرسندي از فعاليت‌هاي قوه قضاييه براي احقاق حقوق ملت ايران در مقابل زورگويي‌هاي دشمنان و نيز مقابله با مدعيان حقوق بشرگفتند: در مقوله حقوق بشر جمهوري اسلامي در مقابل مدعيان جنايتکار غربي، طلبکار و مطالبه گر است.
ايشان با اشاره به فجايع حقوق بشري امريکا در مناطق مختلف جهان و نيز جنايات فرانسوي‌ها و انگليسي‌ها در قاره افريقا و شبه قاره هند در دهه هاي گذشته خاطرنشان کردند: در همين سالها نيز عملکرد غربي‌ها در حمايت از داعش و در سوريه، ميانمار و مناطق ديگر نشان دهنده دروغهاي مکرر مدعيان وقيح حمايت از حقوق بشر است.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه گزارشي از خدمات و فعاليت‌هاي اين قوه در محورهاي رسيدگي‌هاي قضايي، خدمات عمومي، منابع انساني، تشديد نظارت‌ها، حقوق عامه، پيشگيري از جرم، آموزش عمومي و ترويج اخلاق در ميان محيط زندان، اصلاح و تنقيح قوانين، مسائل قضايي بين‌المللي، توسعه کارهاي پژوهشي و فناوري اطلاعات، و اطلاع‌رساني و تحول در دستگاه قضايي بيان کرد.
آيت‌الله آملي لاريجاني با بيان اينکه در سال گذشته بيش از ۱۶ ميليون پرونده در مراجع قضائي رسيدگي شده است، گفت: قوه قضائيه حرکت جديدي براي استيفاي حقوق عامه آغاز کرده و با ورود به برخي مسائل مهم همچون خلع يد از تصرف منابع طبيعي، مشکلات جاده‌ها و تأخير پروازها از حقوق مردم دفاع کرده است.
رئيس قوه قضائيه با اشاره به تشديد نظارت بر قضات و کارکنان اين قوه، افزود: در روند برخورد با فساد در درون دستگاه قضايي، در سال گذشته ۱۶۷ نفر از قضات تعليق يا سلب صلاحيت شدند وهمچنين در ۴۶۵ مورد نيز برخورد صورت گرفته است.
آيت‌الله آملي لاريجاني خاطرنشان کرد: هم در سطح سران قوا و هم در سطح مسئولان قضايي، تعاملات فراقوه‌اي بيشتري در سال ۹۶ براي حل مشکلات مردم انجام شد.
رئيس دستگاه قضا با اشاره به هجمه‌ها عليه قوه قضائيه، تاکيد کرد: با وجود تخريب‌ها و تهمتها، قضات شريف، کارکنان پرتلاش و مديران متعهد دستگاه قضائي با همه توان به وظايف خود در خدمت به مردم عمل مي‌کنند.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس