آخرین اخبار
کد مطلب: 125725
کلنگ پروژه انتقال آب از رودخانه کره بس به دشت خانميرزا زده شد
تاریخ انتشار : 1397/06/16 12:18:13
نمایش : 584
با حضور معاون هماهنگي امور عمراني استانداري چهارمحال و بختياري، نماينده مردم لردگان در مجلس شوراي اسلامي، مدير کل جهاد کشاورزي استان و معاون آب منطقه اي استان کلنگ انتقال پروژه آب از رودخانه کره بس به دشت خانميرزا زده شد.
به گزار سلام لردگان؛ ذبيح الله غريب، مدير کل جهاد کشاورزي استان در آيين کلنگ زني پروژه انتقال آب از رودخانه کره بس به دشت خانميرزا گفت : بر اساس مطالعات انجام شده آبگيري از رودخانه در تراز 1762 متري از سطح دريا انجام شده و طي يک مرحله پمپاژ آب به مخزن تعادل واقع در تراز 1997 و در طولي معادل 3860 متر انتقال مي يابد در ادامه آب به صورت ثقلي تا تراز 1995 واقع در بالا دست روستاي کلاموئي انتقال مي يابد.

وي افزود: دبي طرح 1300متر مکعب در ثانيه مي باشد با طول خط انتقال 17 کيلومتر و 583 متر،  طول مسير تحت پمپاژ 3 کيلومتر و 860 متر و نوع لوله انتقال آب 1000ميليمتري فولادي مي باشد که در چند فاز شروع مي شود.

غريب اهداف طرح را تامين نياز آبي بخشي از اراضي کشاورزي ،صنعت و تغذيه دشت خانميرزا بيان نمود  و گفت: دشت خانميرزا با مساحتي بالغ بر 23500 هکتار شامل 500 هکتار باغات و 9000 هکتار اراضي ديم و 14000 هکتار اراضي زير کشت آبي مي باشد که چندين سال است با کم آبي و خشکسالي دست و پنجه نرم مي کند .

 محمد خالدي نماينده مردم شهرستان لردگان در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: علاوه  پروژه انتقال آب از کره بس به دشت خانميرزا  يک خط انتقال آب آشاميدني هم در چاله گاه شروع شده که تا روستاي ده علي خط انتقال و لوله گزاري و خط برق آن کشيده شده و براي چندين روستاي بزرگ  بخش خانميرزا که مشکل آب آشاميدني دارند مثل مرادان، جوانمردي و ده صحراه زودتر اقدام شود تا کل پروژه که براي تمام روستاها و شهر آلوني در بخش خانميرزا اجرائي گردد .

در ادامه مجيد نظري معاون هماهنگي امور عمراني استانداري گفت: استان چهارمحال و بختياري 10 درصد آب کشور را تامين کند ولي خودمان با مشکل آب روبرو هستيم براي اجراي اين پروژه چندين جلسه کاري با شرکت آب منطقه اي گرفته شد تا توانستيم اين پروژه الان کلنگ آن زده شد .

نظري با قول مساعدتي که دادند گفت: ان شاالله پيگيري هايي انجام ميشود تا در سال 97 در صورت تخصيص اعتبارات به اين پروژه توجه ويژه بشود.

وي از اختصاص بودجه ملي براي سد ونک خبر داد و گفت : طرح انتقال و احداث سد ونگ هم رديف ملي گرفته و چون اين سد مدت بر است لذا براي رفع مشکل مردم  کشاورز خانميرزا اين پروژه را زودتر شروع کرديم .

انتهاي پيام/630 ل
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس